Přejít k hlavnímu obsahu

Na Letiště Václava Havla Praha nově trolejbusem.

Nová trolejbusová linka číslo 59 dnes nahradila autobusovou linku 119. První spoj s cestujícími vyrazil z Terminálu 1 směrem na Nádraží Veleslavín ve 14:41 hodin, v opačném směru pak ve 14:46 hodin. Provozovatelem vysokokapacitního trolejbusu je Dopravní podnik hlavního města Prahy. 

Předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos vnímá trolejbusové spojení na Letiště Václava Havla Praha vnímá jako krok správným směrem minimálně ze dvou důvodů. „Jedná se o komfortnější dopravu pro cestující i zaměstnance a zároveň zapadá do naší strategie ESG s cílem snižovat uhlíkové emise a hluk na letišti a v jeho okolí. Finálním optimálním řešením dopravy z centra metropole na letiště a zpět ale bude až realizace kolejového napojení, jehož výstavba na některých úsecích byla již zahájena.“ 

Celkem dvacet velkokapacitních tříčlánkových bateriových trolejbusů Škoda-Solaris 24m dodalo Dopravnímu podniku sdružení společností Škoda Electric, Solaris Bus & Coach a Solaris Czech. Trolejbusy v délce 24,7 metrů nabízí cestujícím pěticí dveří pro nástup a výstup a disponují kapacitou 180 míst (54 sedadel). Vozidlo je vybavené klimatizací, čtyřmi informačními LED panely a speciální úpravou pro přepravu zavazadel. 

Pro zajištění provozu trolejbusů bylo vybudováno celkem 11,5 km trolejového vedení v úseku Nádraží Veleslavín – Terminál 3. Mezi zastávkami Terminál 3 a letištěm využijí trolejbusy energii z baterií, které v obratištích na Letišti Václava Havla Praha a na Nádraží Veleslavín budou nabíjet v nabíjecích stání. Infrastruktura pro nabíjení byla vybudována i v garáži Řepy, odkud jsou trolejbusy vypravovány.