Přejít k hlavnímu obsahu

PŘÍMÉ LETY 
DO CELÉHO SVĚTA

Češi stále více cestují a jejich touha po cestování neustále roste. Stejně tak roste počet cestujících, kteří mají jako cílovou destinaci Česko. 

Proto je třeba, abychom na tato fakta reagovali.

V budoucnu se budeme moci podívat pohodlněji a přímým letem do řady atraktivních destinací. Patří mezi ně například Chicago, Los Angeles, Miami, Boston, Toronto, Abú Zabí, Dillí, Hanoj, Bangkok, Kuala Lumpur, Hongkong nebo Tokio.

Přímé lety do celého světa

PROGNÓZA VÝVOJE
POČTU CESTUJÍCH 2023 - 2032 

Zatímco v roce 2019 na jednoho českého občana připadal téměř jedna cesta letadlem, v roce 2041 se počet letů může zdvojnásobit.

nárůst počtu cestujících
Dostatečná kapacita letiště

DOSTATEČNÁ 
KAPACITA LETIŠTĚ

A právě dostatečná kapacita je jedním z našich hlavních cílů. 

Usilujeme o to, abychom dokázali naplnit všechny potřeby našich cestujících.

Rozvoj leteckých spojení také přispívá ke zvýšení konkurenceschopnosti České republiky pro příliv přímých zahraničních investic, podpoře růstu vzájemné obchodní výměny, usnadnění pořádání kongresů a dalších mezinárodních akcí.

8,5 MILIONU OBYVATEL
VE SPÁDOVĚ OBLASTI LETIŠTĚ

Cílem letiště je zajištění co nejlepší dopravní obslužnosti pro tuto spádovou oblast. Současně jde o  hlavní vstupní bránu pro milióny zahraničních návštěvníků Prahy a všech regionů České republiky. S ohledem na potřeby a preference této velké skupiny potenciálních cestujících se plánuje i rozvoj a modernizace letiště. 

Aby mohlo letiště i nadále nabízet těmto cestujícím pohodlné
a bezpečné letecké spojení do celého světa, potřebuje se rozvíjet. 

Letecké společnosti provozující dálkové lety poptávají přílety v době tzv. špičky a kvůli plné obsazenosti těchto časů je letiště muselo v minulosti dokonce už i odmítat.

Spádová oblast

Vyjednávání o nových linkách trvá dlouhé měsíce, někdy i roky. V případě dálkových linek to jsou opravdu roky. Abychom mohli rozvíjet letecká spojení, zejména ta dálková, potřebujeme dostatečnou kapacitu Letiště Praha “

Jaroslav Filip
ředitel leteckého obchodu, Letiště Praha

Princip “open sky”

PRINCIP “OPEN SKY”

 S ohledem na evropské dohody na principu „open sky“ nemůže žádné letiště upřednostnit jednu společnost před jinou a v případě zájmu musí komukoli poskytnout aktuálně volné časy/sloty. Rozdělení provozní kapacity do dvou drah umožní špičkové časy významně posílit.

Paralelní dráha a rozšíření terminálu

PARALELNÍ DRÁHA
A ROZŠÍŘENÍ TERMINÁLU

Letiště Praha má po celém světě vytipované atraktivní destinace se silným potenciálem pro přímá letecká spojení z Prahy, která budete moci v budoucnu využívat pro své cesty. 

Usilujeme o zprovoznění těchto linek. K tomu však potřebuje dostatečné provozní kapacity (dráhu a terminál). Ty ovšem chyběly už v roce 2019.